+38 (068) 214 56 43 м. Львів. вул Замарстинівська 4. Графік роботи:Пн.-Сб. з 10:00 до 19-00. Нд. - вихідний.

Демодекоз

Демодекоз

Що це за захворювання?

Демодеко́з (хвороба, яку спричинює демодекс — підшкірний кліщ роду Demodex) — паразитарне захворювання ,що супроводжується ураженням шкіри мікроскопічним кліщем, який паразитує в сальних залозах і залозах повік, а також у волосяних фолікулах. У більшості людей цей кліщ є нормальним мешканцем шкірних покривів, який живиться злущеними клітинами. Як тільки за різних причин зменшується опірність макроорганізму, як кліщ проникає в глибші шари шкіри і спричинює там запалення.

 

Причини появи та симптоми :
Найчастіше проявляється:
- у підлітковому віці(при надмірній роботі сальних залоз) у власників жирної,комбінованої шкіри
- під час вагітності
- після сильного емоційного стресу
 З'являється він при таких захворюваннях:
- навколоротовий дерматит — запалення біля ротової облямівки губ
- хронічне запалення сальних зало(в народі «рожеві вугри»)
-  виникають у жінок біля носа і в носогубних складках в період менопаузи
Також через порушення ендокринної, вегетативної, статевої системи і травного тракту. А хронічний перебіг захворювань цих систем, у свою чергу, підтримує підшкірний кліщ, що живе у сальних залозах. Якщо кліщів дуже багато, то на обличчі утворюються гранульоми — опуклості, що є скупченням цих самих кліщів.
Також однією з причин утворення підшкірного кліща стає наявність чоловічих статевих гормонів, як природне, пов'язане зі статевим дозріванням, так і принесене в організм вживанням анаболічних стероїдів, а також контрацептивів і косметичних засобів на основі гормональних мазей.
Розвитку підшкірних кліщів сприяє жаркий вологий клімат і подразнення одних і тих же ділянок шкіри, наприклад тісно прилеглим одягом.
Якщо генетично людині притаманна суха шкіра, то пори не розширені, і в неї навряд чи виникне демодекоз.

 

Ознаки демодекозу :
- Юнацькі та рожеві вугрі, гнійники, ранки, інші висипання тощо на обличчі найчастіше є проявом демодекозу. При тривалому перебігу процесу прищі зустрічаються на шкірі спини, грудей і навіть стегон.
- Червоні плями на обличчі.
- Підвищена жирність шкіри, розширені пори. Уражені ділянки виглядають вологими, сальними, мають характерний блиск. Зазвичай страждає шкіра на носі і на щоках.
- Блідий або землисто-сірий відтінок обличчя.
- Горбиста шкіра обличчя. У товщі шкіри утворюється груба «рубцева» тканина і безліч дрібних твердих грудочок кальцію, що призводить до нездорового кольору обличчя і горбистої шкіри.
- Ускладнення мімічних рухів обличчя.
- Збільшення розмірів нос. Іноді дуже значне, тоді ніс починає нагадувати величезну синьо-червону сливу (рінофіма).
- Свербіж, легке лоскотання, відчуття повзання. Часом люди не помічають лоскотання, і чухання відбувається автоматично. Свербіж посилюється до вечора і триває протягом ночі. Цей час — період само активної життєдіяльності кліщів, звичайно тоді відбувається їх спарювання.
- Свербіж волосяної частини голови, втрата волосся. Передчасна втрата волосся також може бути пов'язано з активною діяльністю кліща демодекс.
- Свербіж вій.
- Свербіж вушних раковин.

Діагностику проводить дерматолог беручи скребок зі шкіри на аналіз.
Рекомендації перед початком лікування,якщо діагностовано демодекоз :
Перед тим як почати лікувати демодекоз, потрібно позбавитися від всіх косметичних засобів та аксесуарів (наприклад, кистей для макіяжа). Для зволоження шкіри пацієнтам рекомендується використовувати гелі в одноразових упаковках або у флаконах з дозаторами. Це попередить потрапляння кліщів у такі кошти. Від теплових процедур, наприклад, лазні, слід відмовитися. Забороняється користуватися кремами, які містять мед.
- Щоденна зміна постільної білизни та регулярна прання подушок і ковдр. Білизна обов’язково має пропрасовують з обох сторін, так як висока температура діє згубно на паразитів.
- Дотримання дієти — одна з обов’язкових складових лікування. При демодекозі не варто вживати солону і гостру їжу. Найкраще тимчасово дотримуватися молочно-рослинної дієти.
Лікування :
- лікування прописує лікар - дерматолог (комплексний підхід) – використання препаратів для внутрішнього прийому та спеціальних мазей.

 

Лікування демодекозу повинно включати не тільки застосування медикаментів, але й різні косметологічні процедури. Це дозволяє підвищити захисні сили шкіри, в результаті чого вона починає самостійно боротися з паразитами. Тому крім лікаря-дерматолога рекомендується відвідувати дерматокосметолога.
Рекомендовані процедури в косметологічному кабінеті:
- курс пілінгів з фруктовими кислотами( для запобігання повторної появи)
- Електрофорез з зволожуючими речовинами — один з ефективних методів лікування демодекозу. Електричний струм тимчасово зменшує активність кліщів. Зволожуючі препарати надходять в глибокі шари шкіри, покращують їх стан і знижують вироблення шкірного сала, яке служить їжею для паразитів.